دریافت کد بیمه اجتماعی در کانادا
Migration Focus : نام نویسنده

دریافت کد بیمه اجتماعی در کانادا

در این مقاله سعی بر آن است، شما متقاضیان مهاجرت به كانادا را با این شماره آشنا كرده و به دلایل اهمیت آن بپردازیم.
شماره یا كد بیمه اجتماعی، كه 9 رقمی می باشد، چیزی شبیه کد ملی در ایران است؛ یعنی شماره‌ای منحصر به فرد برای هر ساکن کانادا که از طریق آن توسط دولت یا مراکز وابسته به آن شناسایی می‌شود. در واقع هر زمان که شما یک فرم دولتی را تکمیل می‌کنید، تقاضای خاصی از دولت دارید یا مالیات پرداخت می کنید به احتمال خیلی زیاد باید این کد را به عنوان بخشی از اطلاعات خود وارد کنید .
همه کارفرمایان در كشور كانادا، قانوناً موظف هستند که در زمان استخدام شما، این کد را از شما بخواهند و در مکاتبات قانونی برای مراکز مرتبط دولتی (برای پرداخت حق بیمه، صدور paycheck یا ...) باید از این کد استفاده کنند. در غیر این صورت ممکن است به استخدام کردن غیرقانونی شما متهم شوند. پس برای تقاضا برای استخدام، شما حتماً باید این کد را پیشتر دریافت کرده باشید .
موارد دیگر استفاده از شماره بیمه اجتماعی
در بسیاری از مراکز فروش معتبر یا موسسات آموزشی، اعلام این کد در مواردی ضروری است. مثلاً اگر شما بخواهید یک خرید گرانقیمت به صورت نقدی داشته باشید یا هر نوع خریدی که پرداخت اقساطی داشته باشد (نظیر موبایل) یا برای وام‌های مختلف تقاضا دهید، ممکن است دانستن این کد به عنوان بخشی از کار اداری و قانونی لازم باشد.
یک دلیل دیگر این تاکید این است که شماره بیمه اجتماعی، نشان می‌دهد شما یک ساکن غیرقانونی در کانادا نیستید. در مواردی هم اگر چیز دیگری اعتبار شما را تایید کند (مثلاً از طریق کارت‌های اعتباری) احتمال دارد که این کد را از شما نخواهند، چرا که وجود کارت‌های اعتباری نشان می‌دهد شما قبلا این شماره را دریافت کرده‌اید. اما تازه واردان به کانادا که کمتر دارای چنین امکانی هستند، مجبورند بیشتر از این کد استفاده می‌کنند.
نكته مهم
با همه اینها باید توجه داشته باشید که ضرورتی ندارد این کد را همه جا و هر کس که از شما آن را طلب کرد اعلام کنید. مثلاً برای یک خرید عادی نقدی اعلام این کد ضرورتی ندارد ولو اینکه فروشنده از شما آن را بپرسد، خصوصاً اگر فروشگاه حالت زنجیره‌ای نداشته باشد و چندان معتبر به نظر نیاید.
توجه داشته باشید که این شماره یکی از چندین مورد مشخصه‌های شماست که می‌تواند نظیر سایر موارد مورد سوء استفاده قرار گیرد لذا در حفظ و حراست آن کوشا باشید. هیچگاه این کد را از طریق تلفن به کسی که از صحت ادعایش مطمئن نیستید اعلام نکنید و هیچگاه آن را با ایمیل ارسال نکنید .
چه زمانی، كجا و با داشتن چه مداركی، برای دریافت این شماره اقدام کنیم؟
یکی از اولین کارهای شما در زمان ورود به كانادا، باید تقاضا برای این کد باشد؛ شاید فردای روز ورود بهترین زمان باشد. برای این کار باید نزدیک‌ترین دفتر Human Resources and Skills Development Canada که به اختصار HRSDC نامیده می‌شود را پیدا کنید.
راحت ترین راه برای پیدا كردن نزدیك ترین دفتر HRSDC گوگل كردن است. برای گوگول کردن بهتر است از خود عبارت SIN استفاده کنید. آدرس اینترنتی این مرکز را به خاطر بسپارید چون در آینده باز هم با آن کار خواهید داشت .
در زمان مراجعه، شما باید اصل گذرنامه خود و اعضای خانواده و برگه ثبت لندینگ (Record of Landing) را که در فرودگاه امضا کرده‌اید را ارائه دهید .
البته شما می‌توانید این مدارک را برای این دفاتر پست کنید، اما به چند دلیل این کار را نکنید :
• افسران این دفاتر ترجیح می‌دهند شما را حضوراً ببینند و دریافت پستی مدارک می‌تواند تردیدهایی را ایجاد کند.
• این مدارک مهم‌ترین مدارک زندگی شما در کانادا هستند که نباید به این راحتی از خود دورشان کنید.
• شما در فاصله دریافت این شماره برای سایر کارهای خود به گذرنامه و برگه ثبت لندینگ نیازمندید.
دریافت كارتی كه این شماره بر روی آن درج شده است، حداکثر ۱۰ روز کاری (دو هفته) و اگر مدارک را پست کرده باشید ۱۵ روز كاری (سه هفته) طول می‌کشد. اگر بیش از این زمان‌ها طول کشید حتماً با دفتر مربوطه تماس بگیرید و کار را پیگیری کنید چون ممکن است به آدرس اشتباه پست شده باشد .
در نامه‌ای که همراه با کارت دریافت می كنید، یک برگه کوچک برای نوشتن این کد وجود دارد. بهتر است از همراه داشتن اصل کارت اجتناب کنید و تنها همین برگه را در کیفتان قرار دهید تا در زمان تکمیل فرم‌ها از آن برگه استفاده کنید. بعضی از افراد برای مراقبت از اطلاعات شخصی خود آن را به خاطر می سپارند.
البته لازم به ذكر است، برخی مراکز دولتی، رویت اصل کارت را شرط انجام یک سرویس قرار داده‌اند که در این صورت باید اصل کارت را ارائه دهید.
نقل از wcoe
برچسب ها:  زندگی در کانادا

برای این مقاله هنوز نظری وارد نشده . فرم زیر را پر نمائید و اولین نظر دهنده درباره این مقاله باشید

نظر خود را وارد نمایید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، وارد نمودن اطلاعات در فیلدهای ستاره دار الزامی است *