کاریابی در استرالیا
Migration Focus : نام نویسنده

کاریابی در استرالیا

خوب طبیعتا یکی از دغدغه های اصلی بعد ورود، پیداکردن کار مناسب است. ما تقریبا یک ماه اول را به سیدنی گردی پرداختیم. این هم اوقات بیکاری ما را پر می کرد و هم اینکه ما را از دغدغه هایی که داشتیم تا حدودی دور نگه می داشت.
 
مشکل اصلی که تقریبا همه باهاش مواجه هستند تفاوت زیاد ارزش پول ایران با اینجاست. برای همین هزینه های زندگی در ماه های اولیه که درآمدی در کار نیست، نسبت به ایران خیلی بالا است(دو سال پیش چهار تا پنج برابر ایران- الان دیگه خیلی بیشتر). این اختلاف ارزش، فشار را بر خانواده چند برابر می کند.
 
پیدا کردن کار مناسب هم اینجا داستان خاص خودش را دارد که بسته به رشته فرق می کند. برای رشته های IT تقریبا راحت تر از بقیه رشته ها است. مهم این است که بعد از تخصص، اینجا قواعد بازار کار و به قول خودشون (job hunting) را بلد باشی.
 
دولت استرالیا برای کمک به این جریان امکاناتی را از طریق کلاس های آموزشی skill max در اختیار مهاجران قرار می ده که به صورت گسترده در سراسر استرالیا به صورت دوره های 45 روزه تا یک ماه در جریان است. بعد از ورود کافی است به یکی از این مراکز یا سایت مربوطه سر بزنی و بعد از ارسال مدارک، در کلاس ثبت نام کنی. ثبت نام در این دوره برای مهاجران مجانی است و انصافا هم دوره های مفیدی است.
 
در این کلاس ها علاوه بر آشنایی کلی با بازار کار استرالیا، مهارت های رزومه نویسی، اقدام برای کار، نحوه مصاحبه کاری و پیگیری نتیجه مصاحبه را به جویندگان کار آموزش می دهند.
 
خوب به دلیل حجم بالای نیروی متخصص جویای کار و رقابت بالا و همچنین مشکلاتی نظیر زبان(برای برخی تازه واردان)، نحوه کار پیدا کردن خیلی از ایران متفاوت است. بیشتر فرصت های شغلی اینجا را می توان از طریق سایت های کاریابی یا شرکت های کاریابی، سایت های مستقیم شرکت ها، روزنامه های محلی در قالب آگهی کار پیدا کرد. بعد از پیدا کردن آگهی کار شما باید رزومه خودتان را طبق آگهی مربوطه ویرایش نموده به نحوی که کلمات کلیدی مورد  نیاز در آگهی را به خوبی پوشش داده و به همراه یک cover letter برای آن شغل اقدام کنید. گاها نیاز است برای ویرایش روزمه و cover letter که بر آگهی منطبق شود دو الی سه ساعت وقت بگذارید که کاری بسیار زمانگیر و خسته کننده است.
 
بعد از ارسال رزومه انتظار داری که تماس های زیادی داشته باشی ولی زمان می گذره و هیچ تماسی نداری!!! مشکل کجاست؟ من تخصص مربوطه را ندارم؟ رزومه خوب نبوده؟ مشکل کجاست... خوب برای رزومه های اولیه هم نباید انتظار بالا داشت. معمولا بعد از چندین بار ارسال، کم کم تماس ها شروع می شه. خیلی از تماس ها هم از سایت ها کاریابی است که شما برای شغل مربوطه از طریق سایت آنها اقدام کرده اید. به این تماس ها هم نمی شه دل خوش کرد چون اکثر آنها برای تکمیل اطلاعات رزومه ای و بانک اطلاعاتی اشخاص حرفه ای خود با شما تماس می گیرند و شما را سوال پیچ می کنند.
 
با این تماس ها اول خوشحال میشی بعدش که می بینی تماس ها تکراری است یا سوال های کلیشه ای می پرسند، می بینی که هیچ خبری نیست و دوباره همه چیز از نو باید شروع بشه. تازه وقتی رزومه شما برای بار اول در یک بانک اطلاعاتی این سایت ها ثبت میشه، وقتی رزومه تون عوض بشه یا بروز بشه چون با همون اسم و شماره قبلی براشون می فرستی، اونو تکراری حساب می کنند و دیگه حتی تماس هم نمی گیرن!!! خوب نتیجه این میشه که وقتی برای اولین بار رزومه تونو جایی می فرستین، بلافاصله تماس دارین ولی برای روزهای آتی که می فرستین از تماس خبری نیست.
برچسب ها:  کار در استرالیا

برای این مقاله هنوز نظری وارد نشده . فرم زیر را پر نمائید و اولین نظر دهنده درباره این مقاله باشید

نظر خود را وارد نمایید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، وارد نمودن اطلاعات در فیلدهای ستاره دار الزامی است *