مدارس در استرالیا
Migration Focus : نام نویسنده

مدارس در استرالیا

یکی از دغدغه های کسانیکه برای مهاجرت اقدام می کنند و احتمالا مثل ما عیالوار هستند برنامه های فرزندشون برای مدرسه رفتن هستش. سؤالاتی مثل اینکه چجوری یه مدرسه خوب انتخاب کنیم و یا اینکه مدرسه دولتی بهتره یا خصوصی و یا مثلا بچه من که انگلیسی بلد نیست اونجا چیکار می کنه و آیا اذیت می شه یا نه؟ خیلی وقت بود که می خواستم در اینمورد بنویسم اما هم تنبلی و هم کمبود وقت این اجازه رو نمی داد تا اینکه اخیرا یکی از دوستان سؤالاتی رو در اینمورد از طریق ایمیل پرسیده بودن که بهتر دیدم تو وبلاگ در موردش بنویسم. البته قبلا اینجا یه مقدار نوشتم اما بهتر دیدم که کاملتر در اینمورد بنویسم.
 
انواع مدارس در استرالیا
 
اول از همه اینکه اینجا هم مثل ایران مدارس دو نوع انتفاعی و غیر انتفاعی (دولتی و خصوصی) هستند. مدارس دولتی معمولا تو همه مناطق وجود دارند و شما برای ثبت نام باید حضورا مراجعه کنید و با تکمیل فرمهای مربوطه و احتمالا مصاحبه مدیر مدرسه با شما (والدین) و کودکتون، اون رو ثبت نام می کنند. (البته اگه بچه امکان مکالمه انگلیسی رو داشته باشه) در مواردی هم ممکنه مثلا یه امتحان نقاشی هم ازش بگیرند. به هر حال اگه شما در منطقه تحت پوشش اون مدرسه (Catchment Area) باشید، اونا موظف هستند که فرزند شما رو ثبت نام کنند. اینجا میتونید چک کنید که آیا تو منطقه تحت پوشش مدرسه مورد نظرتون هستید یا خیر. معمولا مشکلی هم برای شروع تحصیل در طول سال تحصیلی وجود نداره. پس لازم نیست نگران باشید اگه قراره وسط سال تحصیلی وارد استرالیا بشین. هزینه های این مدارس معمولا شامل یونیفرم، هزینه های جاری مدرسه مثل پول اردو و استخر و ... (که بصورت مقطعی دریافت می شه) و یه مبلغ بعنوان همیاری داوطلبانه! که معمولا حدود ١٠٠ دلار هستش و همچنین لوازم التحریر (که مدرسه یه لیست بهتون می ده که تهیه کنید) (باز هم حدود ١٠٠ دلار برای سالهای اول دبستان) می شه. کیفیت این مدارس عموما خوب هستش اما بعضی از سابرب ها مدارس بهتری دارند (البته این به هیچ عنوان نافی کیفیت خوب مدارس دیگه نمی شه). من در مورد مدرسه Iron Side که تو سابرب St Lucia هستش و همچنین مدرسه دولتی New Farm تعریف زیاد شنیدم و می گن جزء مدارس خوب دولتی بریزبین هستند. من خودم شخصا خیلی دنبال این قضیه نبودم که بخوام بگردم و محل زندگیم رو بر اساس بهترین مدرسه انتخاب کنم چون اعتقاد دارم که بیشتر مدارس کیفیت لازم برای تحصیل خوب و موفق دخترم رو دارند و از طرفی براساس سیستم آموزشی اینجا، برای کسانیکه قصد ادامه تحصیلات در دانشگاه رو دارند، سه سال آخر دبیرستان سالهای تأثیر گذاری خواهد بود. اما اینجوری هم نبوده که بی تفاوت باشم. رتبه علمی مدرسه ای که در حال حاضر دخترم مشغول به تحصیل هستش (در محدوده سنی فاطمه خانم) در بخشهای مختلف مثل گرامر و لغت و ریاضی و ... از میانگین مدارس استرالیا بالاتر هستش. اگه شما تصمیمی برای انتخاب محل زندگیتون بر اساس مدرسه فرزندتون دارین، این سایت بهترین کمک رو به شما خواهد کرد. شما می تونید با وارد کردن اسم مدرسه مورد نظرتون، اون رو با بقیه مدارس استرالیا مقایسه کنید.
 
هزینه مدارس خصوصی در استرالیا
 
اما مدارس غیر انتفاعی یا Private School مدارسی هستند که شما باید هزینه تحصیل فرزندتون رو پرداخت کنید. این هزینه معمولا از سالی ١٠٠٠ دلار تا ٢٠٠٠٠ بستگی به اسم مدرسه و سال تحصیل کودکتون متغیر هستش. البته این جدا از سایر هزینه های جاری مثل لوازم التحریر و یونیفرم و بعضی قر و فرهای مخصوص مدارس خصوصی خواهد بود. بعضی از این مدارس، مدارس مذهبی هستند مثل مدارس یهودیها، مدارس کاتولیک، اسلامی و .... البته شما برای تحصیل در اون مدرسه نیاز ندارین که حتما همون دین اصلی مدرسه رو داشته باشید و می تونید موقع ثبت نام درخواست کنید که فرزندتون در کلاسهای آموزش دینی شرکت نکنه. نحوه ثبت نام این مدارس هم جالبه. امتحان و مصاحبه و ... که سر جاش هست. بعضی از این مدارس waiting list دارند. من از یکی از همکارام شنیدم که موفق شده! بچش رو موقعیکه تازه خانمش باردار شده بوده برای دبیرستان ثبت نام کنه! خب البته مدرسه هر سال هم مبلغی بین ١٠٠ تا ۵٠٠ دلار برای نگه داشتن جای فرزند شما از شما دریافت خواهد کرد. بعضی از این مدارس هم یا لیست انتظار ندارند یا اینکه زمان انتظار کوتاه هستش. به هر حال برای ثبت نام در هر کدوم از این مدارس حضور فیزیکی شما و ارائه مدارکی مثل پاسپورت و ترجمه شناسنامه و ... الزامی هستش.
 
یه نکته دیگه هم در مورد مدارس دولتی بگم که این مدارس هم عموما کلاسهای آموزش دینی برای سالهای بالاتر از سوم ابتدایی دارند اما باز هم حضور در این کلاسها اجباری نیست و شما موقع ثبت نام می تونید درخواست کنید که فرزندتون در این کلاسها شرکت بکنه یا نکنه. نوع دین هم باتوجه به عمومیت اهالی هر منطقه فرق می کنه و معمولا مسیحیت و یهودیت و بودا و بهایی رو حتما شامل می شه اما من از هر کدوم از دوستانم پرسیدم از اسلام خبری نبوده!
 
سال تحصیلی استرالیا
 
خب تنها بحث باقیمانده سال تحصیلی هستش. سال تحصیلی در استرالیا شامل ۴ ترم (حدود ۴٠ هفته) آموزش و ١٢ هفته تعطیلات می شه. اولین ترم تحصیلی از اواخر ژانویه شروع می شه و آخرین ترم در اوایل دسامبر به پایان می رسه. در واقع حدود ۶ الی ٧ هفته تعطیلات تابستانی بیشترین میزان تعطیلات محصلین تو استرالیا هستش. بقیه تعطیلات شامل استراحت دو هفته ای بین هر دو تا ترم خواهد بود. زمان بندی ترمها در هر ایالت فرق می کنه. در ایالت کوئینزلند می تونید زمان بندی ترمهای تحصیلی چند سال آینده رو اینجا ببینید.
 
آخرین نکته هم اینکه دوستان در مورد این پست هر سؤال یا نظری دارند تو قسمت نظرات بنویسن (لطفا در مورد این پست ایمیل نفرستین) من هم سعی می کنم کامل جواب بدم که بتونیم با داشتن این پست و پرسش و پاسخها یه مرجع برای دوستان تازه وارد (فعلی یا آینده) داشته باشیم
وبلاگ کورش
 • saeid
  saeid

  شنبه ۱۲ دي ۱۳۹۴

  1

  از مطالب استفاده کردم لطفا ساعت هایی که می گویید بگذارید تا بررسی کار عملیاتی شود ممنون

  • Migration Focus
   Migration Focus

   چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۵

   شما لطف دارید

نظر خود را وارد نمایید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، وارد نمودن اطلاعات در فیلدهای ستاره دار الزامی است *