خرید ماشین در استرالیا
: نام نویسنده

خرید ماشین در استرالیا

شرایط و روش جامع خرید اتومبیل در استرالیا
اول باید ماشین مورد نظرتون رو پیدا کنید. این کار معمولاً از طریق اینترنت انجام میشه:
جستجوی اینترنتی از طریق این سایت http://www.carsales.com.au/(پر استفاده ترین) و این سایتhttp://www.carsguide.com.au/ . 
البته راههای دیگه ای مثل مراجعه به نمایندگیهای فروش ماشین و دیدن مدلهای مختلف ماشینها هم وجود داره. حتی میتونید از توی سایتشون اون نمایندگی که به محل زندگیتون نزدیکتر هست رو پیدا کنید و برای تست رانندگی با ماشینی که انتخاب کردید هم بوک کنید و یا راه دیگه ای مثل آگهی های روزنامه.
 
بعد باید ببینید که میخواهید ماشین رو نقدی بخرید یا وام بگیرید و قسطش رو بدید؟ اگر میخواهید نقدی بخرید، میتونید مستقیماً با فروشنده های شخصی ماشینها (در صورتی که تصمیم به خرید ماشین دست دوم دارید) وارد مذاکره بشید و قرار بذارید و ماشین رو ببینید و نقدی بخرید یا اینکه به نمایندگی مراجعه کنید و ماشین نو یا دست دوم رو نقدی بخرید.
 
اگر میخواهید ماشین رو با گرفتن وام بخرید، چند راه وجود داره:
1- گرفتن وام از بانک: که معمولاً برای ماشینهایی با عمر 5 سال و کمتر از اون داده میشه به مبلغی که خودتون اظهار میکنید و معمولاً یک روز هم بررسی شرایط شما برای اخذ وام طول میکشه و بهتون جواب میدن. اگر اوکی شده باشه، میرید و ماشین مورد نظرتون رو پسند میکنید، بیعانه میدید و مدارکش رو میارید بانک و بانک بهتون چک در وجه اون فروشنده (که باید حتماً Dealer باشه و نمیتونه شخص باشه) میده یا اینکه اگر اون بانک و اون Dealer با هم مراودات داشته باشن، پول رو میریزه به حساب Dealer و رسید بهتون میده و میرید ماشینتون رو میگیرید! این وام معمولاً 5 ساله هست و در صورتیکه ماشین رو هم در گرو بانک بذارید که اگر نتونستید، بانک قسطهاش رو بده (و بعد پوست شما رو بکنه)، نرخ ثابت در طی زمان بازپرداخت به میزان 10.9 (نرخ فعلی) داره.
2- گرفتن وام از بانک: ولی نه برای ماشین، بلکه وام شخصی (با دو نرخ ثابت و یا متغیر بر اساس انتخاب خودتون) به مبلغی که میخواین. بعدش میرید و ماشینی که میخواهید رو از شخص یا Dealer میخرید!
3- گرفتن وام از خود Dealer ها: معمولاً فروشندگان ماشین، به شما وام برای خرید ماشین هم میدن (طرف قراردادشون با یک بانک هست معمولاً). نرخ بهره معمولاً بالاتر هست ولی به نظر من شرایط دادن وام آسونتر از بانک بود. در این حالت هم بعد از پسندیدن ماشین و دادن ودیعه، فرمهای مربوطه رو پر میکنید و مدارک مربوطه رو ارائه میدید و معمولاً بعد از یکروز بهتون جواب میدن که با وامتون موافقت شده یا نه که در صورت مثبت بودن جواب، قرار میذارید برای تحویل گرفتن ماشین. جهت اقدام برای اخذ وام چه از بانک چه از dealer نیاز هست که شاغل باشید و یکسری مدارک از پاسپورت و ویزای اقامت دائم تون گرفته تا کارت مدیکر و pay slip از جائی که کار می‌کنید نیاز هست و یا اگر بیزنس مال خودتون باشه، مدارک مرتبط مربوط به خودش رو لازم دارن.
 
خرید ماشین از شخص بهتره یا از Dealer؟
اگر شما به اندازه کافی از ماشین سر در میارید و میتونید خوب بودن یا بد بودنش رو از نظر فنی تشخیص بدید، میتونید از شخص ماشین بخرید و به قول معروف، خودتون هم ریسکش رو پذیرفتید. در این حالت معمولاً ماشین براتون ارزونتر در میاد چون هم فروشنده های شخصی معمولاً ماشین شون رو به قیمت پایینتری نسبت به Dealer ها میفروشن هم اینکه جای چونه زدن بیشتری دارن. اما اگر ماشین رو از Dealer بخرید، معمولاً بسته به نوع و سال ساخت ماشین بین 1 تا 3 سال بهتون گارانتی میده و تقبل میکنه که اگر مشکلی برای ماشین پیش اومد براتون برطرف کنه. طبیعتاً قیمت فروش Dealer بالاتره و جای چونه کمتری داره ولی به نظر من مطمئن تره حداقل برای کسانی که از ماشین خیلی اطلاعات ندارن و از نظر فنی نمیتونن ماشین رو بررسی کنن.
 
ماشین نو بخریم یا دست دوم؟
اینجا توصیه اکید هست که ماشین دست دوم بخرید چون ماشین نو، افت قیمت زیادی داره ولی از طرف دیگه، مطمئن هستید که سالمه و مشکلی نداره. ماشینهای دست دوم اینجا اکثراً تمیز و سالم هستند چون اولاً اینجا در همه جا از کوچه گرفته تا اتوبان محدودیت سرعت هست (بالاترین سرعت رانندگی 110 کیلومتر بر ساعت در جاده های خارج از شهر). ضمناً از ماشین استفاده عمومی نمیشه (مثل مسافر کشی بعدازظهر ها یا کار در آژانس با کیلومتر بسته!!) مگر ماشینهایی که در اختیار شرکتها بوده اند که اونها رو با مقایسه سال ساخت و کیلومتر کارکردشون میتونید حدس بزنید (مثلاً یک ماشین ساخت سال 2009 با 90 هزار کیلومتر کارکرد). ضمناً اینجا علاوه بر رعایت قوانین رانندگی، ماشین رو سر موقع ذکر شده در دفترچه راهنمای اون برای سرویس می برند و بعد از اون هم معمولاً این کار رو ادامه داده اند که در log book ماشین ذکر شده اند. تصادف هم کم اتفاق می افته. بنابراین اینجا تعجبی نداره اگر شما مثلاً به یک ماشین سال 2000 نگاه کنید و به نظرتون نو بیاد.
 
چه ماشینی بخریم؟
این سوال رابطه مستقیم با هزینه های نگهداری ماشین پیدا میکنه. هزینه سرویس و نگهداری ماشینهای اروپایی در اینجا زیاد هست. همینطور خرید لاستیک. لذا توصیه میشه که ماشین ژاپنی بخرید. ضمناً اگر تو فکرتون هست که ماشینی بخرید که بعد از چند سال بفروشینش و یکی دیگه بخرید، سراغ ماشینهای کره ای نرید که اینجا معمولاً فروشش به نفر بعدی براتون سخت میشه و مدت زمان بیشتری رو به نسبت ماشینهای ژاپنی باید براش دنبال مشتری باشید. هولدن هم که اینجا ماشین وطنی هست (یعنی اینجا تولید یا مونتاژ میشه) و به نسبت قیمتهای معقول و تنوع مدل زیادی داره.
 
بیمه اتومبیل در استرالیا:
بیمه ماشین شامل بیمه شخص ثالث خودمون هست که اجباریه. یک نوع بیمه هست که معمولاً اون رو برای ماشین انتخاب میکنند به اسم comprehensive که اطلاعات بیشتر در موردش رو میتونید اینجا بخونید. معمولاً هزینه بیمه که به صورت سالیانه پرداخت میشه رو هم میتونید قسطی و به صورت ماهیانه (یا هفتگی) پرداخت کنید. Dealer ها معمولاً کار بیمه ماشین رو هم موقع فروش براتون انجام میدن.
 
تغییر مالکیت اتومبیل در استرالیا:
چه در حالتی که ماشین رو از شخص بخرید چه در حالتی که ماشین رو از Dealer بخرید، یک برگه به شما داده میشه که توسط طرف مقابلتون امضاء شده و توش ذکر شده که ماشین رو به چه قیمتی خریدید. 14 روز فرصت دارید که اون برگه رو ببرید RTA تا ماشین به نام شما ثبت بشه. البته هزینه اش رو هم باید بدید! (3% قیمت ماشین).
 
عوارض اتومبیل در استرالیا:
اینجا یکسری مسیرها (مثل هاربر بریج) رو وقتی که ازش عبور میکنید باید عوارض بدید (برای هاربر بریج 4 دلار هست) و خوشبختانه اونجا آدم نداره که ازتون پول بگیره! اما در عوض یکسری سنسور درست و حسابی + یک سری دوربین درست و حسابی داره! سنسور برای اینکه عوارض رو از تگی که به شیشه جلوی ماشین پشت آینه نصب کردید کم کنه و دوربین هم برای اینکه اگر توی تگ پول نداشتید یا اصلاً تگ نداشتید، جریمه اش بیاد در خونه تون! تگ رو میتونید از اینجا سفارش بدید و یکروزه میاد در خونه تون. بسته به اینکه چقدر از این مسیرها در طول ماه تردد داشته باشید، انتخابهای متعددی وجود داره که نسبت مستقیم با پولی که توی حسابتون (در واقع همون تگ) قرار میدید داره که این عوارض ازش کم بشه. بعد هم میتونید به صورت آنلاین دوباره شارژش کنید.
نقل از : وبلاگ آخر دنیا

برای این مقاله هنوز نظری وارد نشده . فرم زیر را پر نمائید و اولین نظر دهنده درباره این مقاله باشید

نظر خود را وارد نمایید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، وارد نمودن اطلاعات در فیلدهای ستاره دار الزامی است *