تغییر در وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا

تغییر در وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا

1392-05-14

در تاریخ ۱۵ جولای ۲۰۱۳ در پی تغییراتی که در کابینه دولت فدرال رخ داد، جیسون کنی از سمت خود به عنوان وزیر سازمان شهروندی و مهاجرت کانادا کنار گذاشته و یکی از نمایندگان شهر تورنتو به نام کریس الکساندر به ریاست سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا انتخاب شد.
 
بزرگ ترین اشتباهات جیسون كنی در دوره وزارت
نماینده شهر آلبرتا، جیسون کنی، به عنوان تنها وزیر مهاجرت کانادا شناخته می شود که در تاریخ این کشور تصدی این سمت را برای طولانی ترین زمان برعهده داشت. در ادامه به طور خلاصه به شرح برخی از اتفاقات مهمی که در سیستم مهاجرت و شهروندی کانادا، در طول وزارت کنی اتفاق افتاد و خیلی ها از آن به بزرگ ترین اشتباهات این وزیر یاد می کنند، می پردازیم.
• کنی طرفدار نظریه مقاله نویس نیویورک تایمز، توماس فریدمن، در مورد سیستم مهاجرتی ایداه آل است، یعنی سیستمی دارای یک حصار محافظتی قوی اما با دروازه ای گسترده. اما واقعیت این است که دروازه ساخته شده توسط جیسون کنی بیشتر شبیه به یک غربال است که بیشتر از تصورات احساسی از پیش تعیین شده تاثیر می پذیرد تا تصورات واقعی و اثبات شده در مورد پتانسیل مهاجران. در طول تصدی کنی، مجرمان به جرایم سنگین اجازه یافتند تا وارد خاک کانادا شوند، در حالی که بهترین نامزدها برای ساختن آینده کانادا از ورود محروم شدند.
• در طول این دوران تسلط به زبان قبل از ورود به کانادا برای مهاجران اجباری شد. کل مفهومی که مهاجران باید قبل از ورود، مسلط به زبان باشند در حقیقت مخالف با تاریخ ۵۰۰ ساله کانادا است. همه می دانند که کسب تسلط به زبان در محیط بسیار راحت تر و سریع تر است تا یادگیری خارج از محیط. به همین دلیل است که بسیاری از نمایندگان مجلس که انگلیسی زبان هستند مدت های طولانی سعی می کنند تا در مناطق دورافتاده کبک اقامت کنند تا زبان فرانسه را یاد بگیرند.
• وزیر مهاجرت، راه را برای ورود کارگران خارجی موقت به اندازه ای باز کرد که کاملا در تضاد با هشدارهای وزیر دارایی کانادا در ارتباط با شکننده بودن  اقتصاد کانادا و اینکه سیل بیش از حد کارگران موقت با در نظر گرفتن هزاران کانادایی بیکار نتیجه معکوس از نظر اقتصادی در پی خواهد داشت، بود.
• کنی مفهوم مبارزه با تابعیت تقلبی را رواج داد که باعث طولانی شدن صف منتظران دریافت تابعیت کانادایی به سقف حداقل ۳ سال شد و از ۱۲ نفر سلب تابعیت کرد. استفاده از 2 سازمان دولتی در دولت فدرال، برای یافتن سوزن در انبار کاه برای دولتی که با کسری بودجه دست به گریبان است، بهترین راه سرمایه گذاری دلارهای مالیت دهندگان این کشور نبود.
• در یکی دیگر از حرکت های ناشیانه، وزیر مهاجرت سیستمی را معرفی کرد که باعث شد دولت فدرال تبدیل به دلال شرکت های خصوصی شود که به دنبال یافتن نیروی کار ارزان هستند. ولی هیچ اشاره ای به راه هایی برای جلوگیری از سوء استفاده از نیروی کار توسط کارفرمایان و یا موسسات کاریابی تقلبی نشد.
• در حرکتی که انتقاد بسیاری از پرستاران، پزشکان و فعالین حقوق بشر را برانگیخت، وزیر مهاجرت میزان دستیابی پناهندگان به خدمات بهداشتی رایگان را محدود کرد. به گفته دکتر مارک تین دال، رییس بخش بیماری های عفونی بیمارستان اتاوا: " آقای کنی، با استفاده از برنامه کاری خود موفق شد تا شهرت بین المللی کانادا را خدشه دار کند."
• برنامه اسپانسرشیپ والدین و پدربزرگ / مادربزرگ ها به مدت 2 سال موقتا تعلیق شد. با این کار جوانان کانادایی که بزرگ ترین منبع ثروت اقتصادی کانادا می باشند را از الحاق به خانواده و آرامش در کنار خانواده محروم ساخت.
• انباشتگی پرونده ها در چندین برنامه مهاجرتی، از جمله نیروی متخصص فدرال، از دیگر مواردی است كه بسیاری آن را ناشی از تصمیمات آقای كنی می دانند.
• آخرین دست‌‌پخت آقای كنی هم اعتصابات كارمندان بخش صدور ویزا كانادا در كشورهای مختلف است.
امید است آقای كریس الكساندر بتواند تمام این مشكلات را به خوبی كنترل و برطرف كند.
 
نقل از wcoe